doğumsal el anomalisi el el cerrahisi makrodaktili mikrocerrahi polidaktili sindaktili

En Sık Görülen Doğumsal El Anomalileri

Prof. Dr. Eftal Güdemez en sık görülen doğumsal el anomalileri konusunda bilgi veriyor;

Doğumsal el anomalisi, bebeğin anne karınında başlayan gelişimsel problemleri sonucunda doğduktan sonra karşılaşılan anormal el biçimidir.  Hamilelik sırasında bebeğin elleri ve kolları 4-9 hafta içerisinde şekillenir. Bu süre içerisinde, ellerin ve kolların normal oluşabilmesi için birçok aşama gerekir. Eğer bu aşamalardan herhangi biri normal olmazsa işte o zaman bu, doğumsal el anomalisinin sebebidir. Doğumsal el anomalisi oldukça sık karşılaşılan bir anomali türüdür. Her 20 bebeğin 1 tanesinde doğumsal el anomalisi görülebilmektedir.

Bazı doğumsal el anomalileri oldukça ciddi olabilirken bazıları da daha basit nitelikte olabilmektedir. İşte en sık karşılaşılan dört el anomalisi;

  • Sindaktili – Bebeğin doğduğu zaman parmaklarının bir veya birkaç tanesinin yapışık olması durumudur. Aynı sorun ayak parmaklarında da görülebilmektedir.
  • Polidaktili – Bebeğin bir elinde veya her iki elinde birden fazla parmakla doğması durumudur. Aynı zamanda ayak parmaklarında da görülebilen bir anomalidir.
  • Radial Polidaktili – Bebeğin başparmaklarının birden fazla olması durumudur.
  • Makrodaktili – Bebeğin ellerinde veya ayaklarında normalden daha büyük ve uzun parmakların oluşması durumudur.

Eğer doğumdan önce veya sonra bebeğinizin elleri ve ayaklarında normalden farklı bir durum fark ederseniz doğumsal anomaliler konusunda deneyimli bir el cerrahına göstermelisiniz. Doktorunuz çocuğunuz için en uygun tedavi planını seçecek ve uygulayacaktır. Tedavi sadece ameliyatla sınırlı değildir, ameliyat sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon ve psikolojik danışmanlık işinin ehli ellerde yapılmalıdır ve en az ana tedavi kadar önemlidir.

Daha detaylı bilgi için

www.eftalgudemez.com

Prof. Dr. Eftal Güdemez

Amerikan Hastanesi

Koç Üniversitesi Hastanesi

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü

El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Ünitesi

 

Bu yazılar ilginizi çekebilir
Tetik Parmak Rahatsızlığında İşinize Yarayacak İpuçları
Spor Yaparken Bilek Ağrısı İçin Tavsiyeler
Kışın Vazgeçilmez Sporu: Kayak ve Snowboard

Yorum yazmak ister misiniz?

Yorumunuz*

Adınız*
Yorumunuz