el el bileği el cerrahisi el kırıkları kırık ortopedi

Elinizin Kırıldığını Nasıl Anlarsınız?

Kırık; her yaşta kişinin başına gelebilecek bir sorundur. Ancak el ve el bileği kırıkları, vücutta olabilecek tüm kırıkların en başında gelmektedir. Kırıklar, genellikle fiziksel bir travma kaynaklı meydana gelir. Ayağınız kayıp veya takılıp düştüğünüzde, ofiste, spor yaparken ve hatta evde iş yaparken bile elinizi kırmanız mümkündür. Tabii unutmamak gerekir ki her el travması kırıkla sonuçlanmayabilir. Örneğin burkulma, çıkma gibi sorunlar kırıkla karıştırılmamalıdır.

Şimdi eliniz kırıldığında neler olabileceğini görelim

  • Elde şekil bozukluğu
  • Şişme ve morarma
  • Şiddetli ağrı
  • Kemik üzerinde ve duruş pozisyonuna bağlı ağrı
  • Elinizde veya parmaklarınızda hareket azalması yada hiç hareket ettirememe

 

Peki El Nasıl Kırılır?

Düşme veya doğruca alınan darbeye karşı kemik, darbeyi emmeye ve karşı koymaya çalışır.

Daha kolay bir anlatımla, kırık bir ağacın dallarına benzer. Gençken kemiklerimiz daha elastik ve yumuşaktır. Bu yüzden çocukların küçük yaşta kırılan kemikleri tam olarak ikiye ayrılmaz, bir fidenin dalı gibidir. Ancak yetişkin bir kişinin kırıkları daha sert ve daha parçalıdır. Çünkü yaş ilerledikçe kemikler güçlenir ve sertleşir. Bununla birlikte darbe şiddeti ne kadar güçlü olursa kırılma şiddeti de bir o kadar artar.

Elinizi Kırdığınızı Anladığınızda Ne Yapmalısınız?

Elinizi yaraladığınız veya incittiğiniz anda öncelikli olarak el cerrahınıza başvurmalısınız. Doktorunuz o anda uygun değilse ilk müdahaleniz acil serviste yapılabilir. Öncelikli olarak elinizin röntgenini çektirip, atel ile sabitlenmesini sağlayabilirsiniz. Acil serviste yapılacak bu ilk müdahale sonrası er ya da geç el cerrahınıza gitmeniz önemlidir. Eğer kırık tek parça veya yerinden ayrılmamış ise bazı manevralarla düzeltilir ve alçı/atel tespitine alınır. Bazı kırıklar ise çok parçalı ve yerinden ayrılmış olabilmektedir. Bu tip kırıklar ise ancak ameliyatla eski haline getirilebilmektedir. Elinizin kırıldığını anladıktan sonra ne kadar erken doktorunuza başvurursanız o kadar iyi olur. Kırıkların tedavisinin mümkün olduğu kadar erken yapılması, eğri kaynama ve fonksiyonel kayıplar gibi olası komplikasyonları önleme açısından, çok önemlidir.

Daha detaylı bilgi için

www.eftalgudemez.com

Bu yazılar ilginizi çekebilir
ALÇINIZI NASIL TEMİZ TUTARSINIZ?
Kışın Vazgeçilmez Sporu: Kayak ve Snowboard
Ellerimizle İlgili Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Yorum yazmak ister misiniz?

Yorumunuz*

Adınız*
Yorumunuz