el el cerrahisi sinir yaralanmaları tendon

Mutfak Kazalarına Dikkat

Her gün mutfakta olan, mutfak işleriyle uğraşan, yemek yapan bayanların ve bayların özellikle sakındıkları ancak buna rağmen sıklıkla başlarına gelen sorunların başında gelir mutfak kazaları. Peki mutfak kazaları derken ne anlıyoruz veya ne şekilde bu kazalarla karşı karşıya kalıyoruz? Ne kadar dikkat edersek edelim keskin bıçakların verdiği hasarlardan kurtulmak pek mümkün olmuyor. Sebze ve meyveleri doğrarken farkına varmadan kestiğiniz elinizde veya parmağınızda, elde yıkadığınız bardak kırıldığı anda durdurmakta zorlandığınız kanamalarınızın neticesinde tendonunuzu, ligamentinizi ve hatta sinirinizi dahi kesmiş olabileceğinizi biliyor muydunuz?

Ellerimiz herşeyimizdir. Eğer ellerimizi tam fonksiyonda kullanamazsak hayat kalitemiz de bir o kadar bozulur. Ellerimizi sadece mutfakta iş yaparken değil hayatımızın her alanında kullanıyoruz ancak önemsemediğiniz bıçak ve cam kesileri daha sonrasında başınıza büyük sıkıntılar açabilmekte hatta bu tarz kazalar sonucu oluşan yaralanmaların birçoğu ameliyatsız düzelememektedir.

Tendonunuzun kesildiğinde

Elinizin iç tarafında, avuç içi ve parmaklarınızın içten kesildiği durumlarda eğer parmağınızı bükemiyor ve hareket ettiremiyorsanız, bu tendonunuzun zarar gördüğü anlamına gelmektedir. Acilen bir el cerrahına görünmeli ve doktorunuzun muayenesi sonrası koyacağı teşhişle tedavinize başlamalısınız. Önemsenmeyen, uzun süre onarılmayan tendonlar zamanla lastik gibi geriye kaçmakta ve tedavi sürecini sıkıntıya sokmaktadır.

Mutfakta dikkat edilecek noktalar;

Bıçağı kendinizden mümkün olduğu kadar uzakta tutarak çalışmalısınız.

Yaptığınız işe uygun bıçak seçimi çok önemlidir. Küçük bıçakla büyük sebzeler doğramaya veya büyük bıçakla domates soymaya çalışmamak gibi…

Kullandığınız bıçağın keskinliği sarfettiğiniz güç açısından çok önemlidir ancak bir o kadar da kaza riskini artırır. Ekstra dikkat ve önem gerektirir.

Kaymayan bir kesme tahtası kullanmak gerekir.

Kuru elle bıçak tutmak ve ellerinizin kaygan olmamasına dikkat etmek gerekir.

Elde yıkayacağınız bulaşıklarınız için mutlaka içi kalın bulaşık eldiveni kullanmak gerekir. Böylece cam kesilerinin hızını ve derinliğini biraz da olsa kontrol altına alabilmek mümkün olur.

Daha fazla bilgi için: www.eftalgudemez.com

http://www.eftalgudemez.com/yaralanmalar/fleksor-tendon-yaralanmalari/

Bu yazılar ilginizi çekebilir
Elinizin Kırıldığını Nasıl Anlarsınız?
Ellerinizi Sakatlamanıza Sebep Olan Aktiviteler
Neden El Rehabilitasyonu Önemlidir?

Yorum yazmak ister misiniz?

Yorumunuz*

Adınız*
Yorumunuz