dirsek el el bileği el cerrahisi el cerrahı kol ortopedi sinir sıkışması tendon

Spor Yaparken Bilek Ağrısı İçin Tavsiyeler

Sağlıklı yaşam için egzersiz yapmanın şart olduğunu hepimiz biliyoruz. Bileklerimize yük vermeden yapılan bir egzersiz hareketi ise neredeyse yok denecek kadar az.

Ağırlık kaldırırken, yoga ve pilates yaparken veya ellerinize yük verdiğiniz herhangi bir harekette bileklerinizde ağrı hissediyor musunuz?

İşte size spor yaparken bilek ağrısı için birkaç tavsiye:

  • El Bileğinizi Esnek Bırakın

Kasılmış bir el bileği, kasların/tendonların ve eklemlerin daha fazla zorlanmasına neden olmaktadır. Yaptığınız hareket boyunca bileğinizin serbest ve rahat olduğuna emin olmalısınız. Eğer yapacağınız egzersizde bileğiniz 90 derece bükülmek durumundaysa o zaman da rahat bir esneme hareketiyle ve yükü vücuda orantılı dağıtacak bir şekilde yapmanızda fayda var.

  • Gücün Devamlılığını Sağlayın

Ağırlık kaldırırken veya bileklerinizi kullanarak yapacağınız duruş hareketlerinde bileğinizin sabit olması çok önemli. Güçlü ve dengeli tutuş, yükü daha güvenle kaldırmanızı sağlayacaktır. El bileğinizde oluşabilecek sakatlıklardan ve ağrılardan kaçınabilmek için dirsekle el bileğiniz arasında kalan bölge yani önkolunuzdaki kasların da bir o kadar güçlü olması gerekmektedir.

  • Bileğinizi Sabitleyin

Eliniz ve bileğiniz egzersiz boyunca aynı düzlemde olmalı. Uygunsuz bilek pozisyonları ligamentlerde gerilmelere sebebiyet verir.

  • Bileğinizi Destekleyin

Bileğinize yapacağınız bandaj özellikle ağırlık kaldırırken bileğinizin ekstra güvende olmasını sağlayacaktır. Yer çalışmalarında ise kullancağınız yoga veya pilates mat’leri ağırlığı daha dengeli dağıtmayı sağlayacağından kendinizi güvende hissetmenize sebep olacaktır.

  • Bileğinizi Dinlendirin

İhtiyaç duyduğunuz her an bileklerinizi dinlendirmelisiniz. Boşlukta aşağıya doğru bırakarak sallamak, bileğinizi 360 derece dairesel hareketlerle döndürmek rahatlamanızı sağlayacak hareketlerdir. Egzersiz yaparken zorlandığınız halde bileklerinizi dinlendirmeden harekete devam etmek ileride kalıcı sakatlıklara davetiye çıkartabilir.

Vücudunuzun sesini her zaman dinleyin. Eğer giderek şiddetlenen bir el bileği ağrınız varsa veya bir şişme söz konusuysa, kızarıklık varsa ve el bileğinizi her zamanki gibi rahat kullanamıyorsanız mutlaka bir el cerrahına gitmenizde fayda var. Unutmayın, ufak gibi görünen ve önemsenmeyen her ağrı ileride daha büyük sıkıntılara yol açabilecek sakatlıklara neden olabilir.

 

Daha Detaylı Bilgi İçin : www.eftalgudemez.com

Prof. Dr. Eftal Güdemez

Ortopedi ve Travmatoloji

El Cerrahisi ve Mikrocerrahi

Bu yazılar ilginizi çekebilir
Elinizin Kırıldığını Nasıl Anlarsınız?
Ellerinizi Sakatlamanıza Sebep Olan Aktiviteler
STEROİD ENJEKSİYONU HAKKINDAKİ GERÇEKLER

Yorum yazmak ister misiniz?

Yorumunuz*

Adınız*
Yorumunuz