ameliyat el el bileği el cerrahisi ortopedi yara izi

Yara İzlerini Hızla İyileştirmenin Yolları

Yara İzlerini Hızla İyileştirmeninYöntemi Nedir?

Yaralanmalardan veya ameliyatlardan sonra vücudumuzda doğal olarak yara izleri kalabilir. Kalınlaşan ve skar/nedbe haline gelen bu cilt sorunları eğer iyi bakılmazsa daha da rahatsızlık verici boyuta gelebilirler. Yara iyileşmesi konusunda el ve üst ekstremite üzerine uzmanlaşmış fizik tedavi uzmanları sizlere gerekli desteği ve yardımı verebilirler. Şimdi sizlere yara ve yara izi iyileşmesi konusunda kısa bilgiler verip neler yapmanız gerektiğiyle ilgili bazı ipuçları vereceğiz.

Yara izinin tendona veya kasa yakınlığı: Ameliyat sonrası oluşan yara izi (skar/nedbe) tendonunuza veya kasınıza yakın olduğunda çepeçevre yapışıklık yapabilir. Bu yapışıklıklar tendon, kas ve eklemlerin hareket kısıtlılıklarına neden olabilir.

Yara izinin şekli: Eğer yara iziniz ameliyat sonrasına aitse muhtemelen ince bir hattır. Ancak kazaya bağlı oluşan yara izleri daha düzensiz ve şekilsiz olarak rahatsızlık verebilir.

Yara izinin türü: Cilt iyileşirken yara büzüşüp hareketle birlikte ağrılı bir hal alabilir. Hipertrofik ve keloid olmak üzere iki tip yara izi çeşidi vardır.

Yara izinde hassasiyet: İzler oldukça hassas ve ağrılı olabilir. Cildimiz hergün kıyafet, aksesuar gibi birçok değişik materyalle temas ettiği için yaralanmadan veya ameliyattan sonra hasar gören bölgenin oldukça temiz bakılması ve korunması önemlidir.

Doktorunuzun tavsiye edeceği kremler ve fizik tedavi uzmanları tarafından tavsiye edilecek doğru hareket, egzersiz ve uygulamalar zamanla skar dokusunun yumuşamasını sağlayacaktır.

YARA İZİ NASIL TEDAVİ EDİLMELİDİR

Eğer elinizi, bileğinizi ve kolunuzu hareket ettirmenizi zorlaştıracak düzeyde bir yara dokusuna sahipseniz;

Yara masajı: Normal bir cilt her türlü esnekliğe ve hareket kabiliyetine sahiptir. Yara izinize dairesel, yukarıdan aşağıya ve sağdan sola doğru yumuşak hareketlerle masaj yapmak iyileşmeye yardımcı olabilir. Masaj aynı zamanda hassasiyetin azalmasına da etki edebilir. Ancak öncesinde uygun kremler kullanmayı da ihmal etmemek gerekir.

Yara bakımı: Yara bakımı da iyileşme sürecinde oldukça önemlidir. Temiz bakmak, doktorunuzun verdiği antiseptik losyonları ve kremleri düzenli kullanmak gerekir. Bandajınız çıktıktan sonra sakınmak amaçlı doktorunuzun tavsiyelerinden bağımsız yaranın üzerini kapatmak veya suya sokmamak düşündüğünüzün aksine yaranızın daha geç iyileşmesine sebep olabilir.

Daha fazla bilgi için; www.eftalgudemez.com

Bu yazılar ilginizi çekebilir
En Sık Görülen Doğumsal El Anomalileri
Bebeğinizin Parmakları Normalden Fazlaysa Ne anlama Geliyor?
Dirsek Kırıklarında 6 Önemli Nokta

Yorum yazmak ister misiniz?

Yorumunuz*

Adınız*
Yorumunuz