De Quervain Tenosinoviti el el bileği el cerrahisi

Yeni Doğum Yapan Anneler

El Bileği Ağrısı; De Quervain Tenosinoviti – Başparmağa giden tendonların inflame olup kılıflarının şişmesi durumudur. Oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. De Quervain rahatsızlığı olan bir çok kişi başparmak kökünden başlayarak bileğe doğru yayılan bir ağrıdan şikayetçi olurlar. Bu da parmak ve bilek hareketlerinin kısıtlanmasına yol açar. Genellikle bayanlarda karşılaştığımız bu rahatsızlık özellikle yeni doğum yapmış annelerde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Hamilelik sırasında kendiliğinden şişip, inflame olan tendonlar doğum sonrasında bebeği sıklıkla koltuk altından tutarak kaldırma hareketiyle kendisini ağrı, hareket kısıtlılığı ve güçsüzlük olarak açığa çıkartmaktadır.

Peki De Quervain Tenosinoviti’ni Önleyebilir misiniz?

Size önerebileceğimiz en önemli tavsiye başparmağınızı ve el bileğinizi fazla kullanmaktan kaçınmak ve tekrar gerektiren hareketlere de dikkat etmek olacaktır. Aksi taktirde o bölgedeki inflamasyon daha da alevlenebilir ve bu da ağrınızın artmasına sebebiyet verir.

Özellikle yeni doğum yapan annelere ve bu rahatsızlığı olan kişilere özel ip uçları;

  • Bebeğinizi kaldırırken bilekten değil, her iki kolunuzu da kullanarak kaldırmalısınız
  • Bebeğinizin oyun zamanlarını kucağınız yerine yerde yatırıp, oynayarak değerlendirmelisiniz.
  • Bebeğinizi emzirirken veya taşırken aynı pozisyonda durmaktan kaçınmalı, sık sık pozisyon değiştirmelisiniz.
  • Bebeğinize yedireceğiniz mamaların kavanozlarını açarken kavanoz açacağı kullanmalısınız, asla bileğinizi ve başparmağınızı kullanarak kavanoz açmamalısınız.
  • Bebeğinizi mümkün oldukça bebek arabasında gezdirmelisiniz, kucağınızda değil.

Zorlayıcı ve tekrar gerektiren hareketlerden sakınmak birinci kuraldır. Ağrılı döneminizde kullanmak üzere el cerrahınızın size önereceği veya size özel yapılacak bir atel rahatlamınızı sağlayacaktır. Ayrıca doktorunuzun tavsiyesi üzerine kullanacağınız antiinflamatuar ilaçlar ve ek olarak fizik tedavi ve rehabilitasyon  da zaman zaman şikayetlerinizin azalmasında önemli rol oynayabilir. Tüm bu tedaviler ve önlemlere rağmen ısrarcı olan ağrılı durumlar için ise cerrahi müdahele gündeme gelmektedir.

Daha detaylı bilgi için; http://www.eftalgudemez.com/hastaliklar/de-quervain-hastaligi/

Bu yazılar ilginizi çekebilir
AMELİYATA NASIL HAZIRLANILIR
El Bileğiniz Neden Ağrır?
Yanık Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Yorum yazmak ister misiniz?

Yorumunuz*

Adınız*
Yorumunuz