ameliyat artrit artroskopi dirsek dirsek kırıkları

Dirsek Artroskopisi

Artroskopi, vücudumuzdaki eklem problemlerinin tedavisi sırasında uygulanan endoskopik (kapalı yöntem) bir cerrahi tekniktir. Diz ve omuz artroskopisi daha yaygın kullanılmaktadır. Ancak son senelerde el bileği ve dirsek artroskopileri de kullanılır ve tercih edilir hale gelmiştir. Standart açık cerrahiden farkı, küçük kesilerle yapılan deliklerden kalem boyutunda ucunda kamera olan bir cihaz yerleştirilerek eklemin içine girilmesi ve müdahele edilmesidir. Kamera eklem içi görüntüyü ekrana yansıtır ve doktor ekrana bakarak problemli bölgeye müdahele eder. Bazen birden fazla kesiyle görüntüleme ve işlem yapmak gerekebilir.

 

Dirsek artroskopisi bir çok farklı rahatsızlıkta kullanılabilir;

  • Artrit
  • Tenisçi Dirseği
  • Dirsek Kırıkları
  • Dirsekte Sertlik
  • Dirsekte Güçsüzlük

 

Dirsek artroskopisinin faydalarına gelirsek;  

Dirsek artroskopisinin de diğer el bileği ve omuz artroskopileri gibi en büyük özelliği hızlıca iyileşme ve operasyon sonrası toparlama sürecidir. Çünkü kesiler çok küçüktür ve operasyon sonrası şişlik ve sertlik minimal düzeyde seyreder. Operasyon sonrası ağrı ve enfeksiyon riski azdır. Yapılan işlem sonrasında bazen doktorunuz tarafından verilen dirsek sabitleyici (atel) ile dirseğinizi sabit olarak tutmanız istenebilir ancak ellerinizi bu durumda bile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon dirseğinizin eski güç ve performansına hızlıca dönmesi açısından önemlidir.

Dirsek artroskopisi her dirsek rahatsızlığında kullanılmaz. Doktorunuz rahatsızlığınıza göre en uygun tedavi yöntemini seçip size söyleyecektir.

Daha detaylı bilgi için ;

www.eftalgudemez.com

Prof. Dr. Eftal Güdemez

Ortopedi ve Travmatoloji

El Cerrahisi ve Mikrocerrahi

Amerikan Hastanesi

Koç Üniversitesi Hastanesi

Bu yazılar ilginizi çekebilir
AMELİYATA NASIL HAZIRLANILIR
Üst Ekstremite Diyince Ne Anlıyoruz?
Yara İzlerini Hızla İyileştirmenin Yolları

Yorum yazmak ister misiniz?

Yorumunuz*

Adınız*
Yorumunuz