el el bileği el cerrahisi ganglion tümör

El ve El Bileğinde Görülen Tümörler Neyin Habercisi!

Prof. Dr. Eftal Güdemez elinizde ve el bileğinizde farkettiğiniz yumrular (tümörler) ve şişliklerle ilgili merak edilenleri anlatıyor;

Elinizde, kolunuzda veya el bileğinizdeki yumrular normal gidişatın dışında seyreden birşeylerin habercisi olabilir. Bu yumrular bazen kütlesel olarak büyük boyutlara ulaşabilmektedir.

Peki ne çeşit tümörlerden endişelenmelisiniz?

Çoğunlukla elinizde ve kolunuzda gördüğünüz bu yumrular iyi huylu tümörlerdir. Herhangi bir kanser riski taşımazlar. Ganglion kisti dediğimiz, boyutları değişkenlik gösterebilen, içi sıvı dolu keseciklerden oluşan türü en sık karşılaşılan tümör çeşididir. Dev hücreli ama iyi huylu tümörlerden bazıları elinizdeki tendonların üzerine yapışarak kalınlık yapabilirler. Bazıları da cildin kasılmasına yol açıp elinizde adına Dupuytren Kontraktürü denilen bir durum oluşmasına neden olabilirler. Bu iki rahatsızlık tümöre bağlı en sık karşılaşılan rahatsızlıklardır.

Elinizde, kolunuzda veya el bileğinizde fark ettiğiniz yumuşak veya sert yumrular elbette zaman kaybetmeden, günlük yaşam kalitenizi bozmasına izin vermeden, büyümesi beklenmeden bir el cerrahına gösterilmelidir.

Doktorunuz sizi muayene ettikten ve röntgen, MR gibi gerekli görüntülemeleri  yaptıktan sonra nasıl bir tedavi izleyeceğine karar verir. Eğer kanserden şüphelenirse veya el bileğinizdeki kitle çok sancılı ve acı veriyorsa ivedilikle aldırmakta fayda olabilir.

 

Daha detaylı bilgi için  www.eftalgudemez.com

http://www.eftalgudemez.com/hastaliklar/ganglion/

Bu yazılar ilginizi çekebilir
Üst Ekstremite Diyince Ne Anlıyoruz?
Bebeğinizin Parmakları Normalden Fazlaysa Ne anlama Geliyor?
Ellerinizi Sakatlamanıza Sebep Olan Aktiviteler

Yorum yazmak ister misiniz?

Yorumunuz*

Adınız*
Yorumunuz